.
۱۳۹۶/۱۲/۲۲

ضرورت توسعه تعاملات علمی مراکز علمی و دانشگاهی استان در سطح ملی، منطقه ای و بین المللی

 
با حضور استاندار خراسان رضوی، نشست اعضای شبکه جامع دانشگاه ها و مراکز علمی و فناوری استان برگزار شد. 
علی رضا رشیدیان در این نشست گفت: توسعه تعاملات و ارتباطات علمی در سطح کشوری، منطقه و بین المللی به قدرت کشور می انجامد و بر این اساس شبکه دانشگاه ها و نیز هریک ازدانشگاه ها باید در این حوزه ورود جدی داشته باشند.
وی تقویت ارتباط حوزه و دانشگاه  را مورد تاکید قرار داد و اظهار کرد: وحدت حوزه و دانشگاه موضوع مهمی است که باید به آن توجه شود و همانگونه که در هفته پژوهش این تعامل در برگزاری نمایشگاه دیده می شود در سایر حوزه ها نیز باید توسعه یابد. 
استاندار خراسان رضوی با اشاره به اهداف تشکیل شبکه جامع دانشگاه ها، خاطر نشان کرد : یکی از نخستین هدف ها، تقویت همکاری دانشگاه ها، مراکز علم و فناوری و حوزه علمیه برای رشد و ارتقا سطح علمی و دانشی دانشگاه ها بود و در این راستا باید این تعاملات تقویت و گسترده شود.
رشیدیان در خصوص اهمیت پژوهش نیز گفت: پژوهش خمیر مایه توسعه علمی است و در این حوزه کارهای خوبی در کشور و استان داریم که باید از آن بهره برداری مناسب شود .
وی ابراز امیدواری کرد: اعتبار جذب نشده ای در حوزه پژوهش نداشته باشیم و بودجه ها بر اساس نیازهای کاربردی، مورد استفاده قرار گیرد.
استاندار خراسان رضوی با اشاره به ضرورت تبدیل دانشگاه های نسل یک و دو به نسل سه و چهار و مراکزی کارآفرین، افزود: باید به دنبال دستیابی به راهکارهایی باشیم که این امر محقق شود و در این میان نقش روسا و مسئولان دانشگاه ها تعیین کننده است. 
رشیدیان ادامه دادا: باید با توجه به مزیت ها و ظرفیت دانش آموختگان اشکالات مجموعه ها را بررسی و با رفع آنها برای ارتقا و اصلاح روش های آموزشی و تحصیلی اقدام شود.
وی با اشاره به اهمیت اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی و تشکیل کمیته ای در این رابطه با مسئولیت جهاد دانشگاهی استان، گفت: در عین حال دانشگاه ها هم باید نسبت به دانش آموختگان خود و وضعیت اشتغال آنان حساس باشند.
استاندار خراسان رضوی با بیان این که در دهه های آینده، شغل های جدیدی شکل می گیرد، اظهار داشت: باید خود را آماده و ظرفیت ها را فعال کنیم .
رشیدیان تاکید کرد: تمامی دستگاه های دولتی موظفند به منظور ایجاد اشتغال برای دانش آموختگان دانشگاهی در قالب موافقت اصولی همکاری ها لازم را داشته باشند و بانک ها هم باید در این حوزه مشارکت بیشتری کنند.
وی ابراز امیدواری کرد: با تقویت هم افزایی ها دانشگاه ها برای رفع مشکلات استان، شاهد شتاب روند توسعه و ارتقا خدمت رسانی به مردم باشیم. 
استاندار خراسان رضوی بر لزوم بررسی مجدد تقسیم کار و پروژه های علمی و کاربردی واگذار شده به دانشگاه ها به منظور حل عالمانه معضلات اصلی استان، تاکید کرد و افزود: انتظار این است که گزارش اقدامات انجام شده تدوین و ارائه شود. 
رشیدیان در ادامه با اشاره به ظرفیت های استان در حوزه شرکت های دانش بنیان و فعالیت171 شرکت در این بخش، گفت: باید به خود نهیب زده و با عزم و همتی بلندتر در این حوزه فعال شویم و تعداد آن ها را به سرعت به بیش از یک هزار مورد برسانیم .
 
 وی تاکید کرد: باید دانشگاهیان، بانک ها و دستکاه های اجرایی همکاری کرده و زمینه های لازم برای ورود نخبگان و فعالان این عرصه را فراهم تر کنند. 
استاندار خراسان رضوی با اشاره به اقدامات لازم در این حوزه از جمله ایجاد پارک علم و فناوری سجاد 2 که بعد از تهران در مشهد مقدس راه اندازی می شود گفت: این اقدام در جهت توسعه شرکت های فناور بسیار مهم است و باید حمایت لازم از آنان انجام شود.
رشیدیان تصریح کرد: امید است با ظرفیت شهرک علم و فناوری و مراکز رشد و دانشگاه ها و مرکز سجاد 2 کریدورعلم و فناوری رضوی شکل گیرد تا از این افزایش ظرفیت بهره مناسب گرفته شود.
وی در ادامه بر لزوم برنامه ریزی مناسب از هم اکنون برای برگزاری دومین دوره جایزه علمی رضوی در حد و اندازی شایسته تاکید کرد.
در ادامه جلسه دکتر براتی گزارش عملکرد کارگروه پژوهش و فناوری را بیان و برنامه های سال 97 کارگروه را به شرح ذیل اعلام نمودند:
 • تقسیم کار، رفع موازی کاری و همپوشانی به منظور ارتقاء هماهنـگی نهادها و دستگاه‌های اجرایی متولی توسعه و اجرای علم و فناوری
 • پیــاده‌سازی و اجرای نقشه جامـع علمی کشور
 • استقرار نظام رصــد و پایـش علمی و فناوری و ارزیابی سیستمی این نظام 
 • توسعه آینده پژوهی و آینده‌نگاری در حوزه‌ علم و فناوری 
 • پایش، ارزیابی و نظارت مستمر بر فرایندهای نوآوری
 • تقویت سازوکارهای حمایتی نظیر انجمن‌های علمی و...
 • ایجاد قطب‌های فناوری با تاکید بر نقش پارک‌ علم و فناوری و دانشگاه‌های استان 
 • حمایت از پژوهش‌های تقاضا محور مشترک با دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری و حوزه‌های علمیه 
 • حمایت از تحقیقات مرتبط با پروژه‌های پیشتاز در دانشگاه‌ها
 • راه‌اندازی کانون تفکر مطالعات علم و فناوری در استان 
 • ساماندهی نظام نوآوری استان 
 • ایجاد هماهنگی و ارتباط کارکردی میان نهادهای فعال نظام نوآوری استان
 • مشارکت کلیه ذینفعان در ساماندهی نظام ملی نوآوری و زمینه‌سازی تحقق اقتصاد دانش‌بنیان
 • الزام دستگاه‌های اجرایی و بخش‌های اقتصادی به تدوین برنامه‌های توسعه فناوری و توسعه ثروت از طریق تعریف پروژه‌های پیشتاز و نیازهای راهبردی بخش مربوطه
 • تدوین الگو و فرایند انتقال و بومی‌سازی دانش با تاکید بر تجاری‌سازی ایده‌ها
 • ایجاد مراکز رشد آموزش‌های فناوری‌های راهبردی‌نوین در مراکز فنی و حرفه‌ای 
 • راه‌اندازی شبکه فن بازار استان 
 • استفاده از رسانــه‌هــا (صدا و سیما، رسانه‌های مکتوب، منابر و نمازهای جمعه و جماعات) برای تکریم علم و دانش 
 • ارتقاء منزلـت اجتمــاعی جایگاه اقتصادی نخبـگان و پژوهشگران
 • حمایت از مطالعات و پژوهش‌های کاربردی در راستای تبیین مفهوم اقتصاد مقاومتی و ابعاد فرهنگی آن و تدوین اصول و مبانی فرهنگی اقتصاد مقاومتی


منبع : اداره کل امور اداری و مالی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۱۰۳


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان